MVP

با کمی بررسی در استارتاپ های ایرانی و تیم های نوپا، به این مسئله پی می بریم که مفهوم محصول کمینه پذیرفتنی  (MVP) در استارتاپ ناب به درستی جا نیافتاده است. بعضی بر این باورند که محصول کمینه پذیرفتی یعنی ساخت خیلی سریع اولین نگارش از محصول ایده آل خود، آن ها تیم فنی را در یک اتاق زندانی کرده تا ۲ روزه به اصطلاح خودشان MVP استارتاپ خود را توسعه دهند.

خوب به این عده از دوستان استارتاپی باید گفت که MVP اصلا در مورد ساخت خیلی خیلی سریع محصول نیست. و اگر به اصول استارتاپ ناپ بازگردیم متوجه می شوید که اصلا MVP در مورد محصول نیست.

ممکن است با خود بگویید که  چگونه ممکن است که محصول کمینه پذیرفتنی با وجود داشتن کلمه محصول درخود درباره محصول نباشد؟

اگر به مفهوم MVP (در اینجا بیشتر بخوانید) یک نگاه عمیق تر بیندازید، متوجه می شوید که  MVP آزمایشی است که به شما و تیم شما کمک می کند که  بیشتر یاد بگیرید و این یادگیری همراه با معتبرسازی ایده خود است.

MVP در مورد محصول نیست، زمانی که به MVP فکر می کنید به محصول فکر نکنید، به یادگیری و آزمایش فکر کنید. خروجی این آزمایش چیزی است که قابل اندازه گیری است و شما از خروجی آن یاد می گیرید. آیا چیزی که مد نظر شما بوده اتفاق افتاده؟ اگر نه، در قدم بعدی چه کار باید بکنید و چه چیزی را باید عوض کنید؟ این ها سوالاتی است که این آزمایش به شما کمک می کند که پاسخ دهید.

به MVP از زاویه دیگر نیز می توان نگاه کرد، MVP وسیله ای است که به شما کمک می کند تا فرض هایی را که برای استارتاپ خود در نظر گرفته اید، رد یا قبول کنید. به شما کمک می کند تا به سوالات کلیدی پاسخ دهید.

هدف MVP  یادگیری همراه با معتبر سازی است.

برای آن که از این یادگیری، استفاده بهینه کنید، باید بعضی کارها را قبل از توسعه  MVPانجام دهید:

  • از خود بپرسید، چه فرض های پر ریسکی را با ساخت MVP قرار است تست کنیم؟ به عنوان مثال:

آیا کاربران برای استفاده دوباره بر می گردند؟

آیا کاربران ارزشی را که شما در نظر گرفته اید در محصول می بینند؟

  • سنجه ای (Metric) برای ارزیابی اهداف خود در نظر بگیرید. تعداد کاربران فعال، تعداد ثبت نامی، تعداد افرادی که بروی لینک خاص کلیک می کنند.
  • فرض خود را به طور دقیق شفاف کنید. به عنوان مثال:

ما باور داریم که {ساخت این ویژگی} برای {این افراد}، برای ما {این خروجی} را خواهد داشت. و ما زمانی متوجه موفقیت خود می شویم که به طور موفق {این سیگنال ها را از بازار} دریافت کنیم.

بدون جواب دادن به سوال های بالا وارد ساخت MVP نشوید زیرا تنها تلاشی بدون جهت گیری و کورکورانه خواهد بود. ضمن آن که MVP هدف نیست و بعد از به جواب رسیدن متوقف نشوید. شما وارد یک پروسه شده اید، فرض بعدی خود را با شرایط بالا تست کنید و این کار را آنقدر ادامه دهید که سوال حیاتی دیگر باقی نمانده باشد.

در بلاگ های فارسی مطالب بیشتری  در مورد محصول کمینه پذیرفتنی پیدا می کنید از جمله در این سایت که مثال های خوبی از استارتاپ های معروف و موفق زده و تفاوت های MVP با Prototype را بازگو کرده است.

آواتک


AMIR_AKD

دانشجوی کارآفرینی علاقه مند به کسب و کار،عاشق تکنولوژی و مهندس آی تی

0 دیدگاه در “آزمایشی برای اعتبارسنجی محصول خود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های پیوسته

آموزش

آموزش لاراول؛محبوب ترین فریم ورک پی اچ پی -6

درجلسه قبلی درخصوص نحوه ایجاد یک blade template و همچنین نحوه نمایش اطلاعات در blade ها پرداختیم. سراغ ساختارهای کنترلی از جمله if,else و حلقه ها رفتیم و در پایان قول دادیم که با معرفی یک پکیج برای استفاده از تگ های html در blade ها بپردازیم . با ما همراه باشید.

آموزش

آموزش لاراول؛محبوب ترین فریم ورک پی اچ پی -4

برنامه نویسی با محبوب ترین فریم ورک پی اچ پی 4# مجیدآنلاین مقالات سایت دوره های آموزشی برنامه نویسی با محبوب ترین فریم ورک پی اچ پی 4# در دومین بخش آموزش با روتینگ (مسیردهی) و در سومین بخش با middleware (فیلتر کردن مسیرها) آشنا شدیم. در این بخش قصد داریم با یکی از اجزای برنامه نویسی MVC به نام کنترلر آشنا بشیم، پس با ما همراه باشید.

آموزش

پیش بینی درآمد یک کسب‌ و کار

ترکیب کردن رویکردهای متفاوت پیش‌بینی، باعث می‌شود گزارش جامع‌تری به سرمایه‌گذاران ارائه دهید و اعتبار خود و محصولاتتان را نزد آن‌ها بالا ببرید.