آموزش

چجوری برنامه‌نویسی iOS یاد بگیرم؟

در مورد پلتفورم iOS من برنامه‌نویس تازه کار محسوب میشم و همچنان مشغول کسب تجربه و یادگیری‌ام. اما پیش خودم فکر کردم بد نیست روشی که برای یادگیری پیش گرفتم رو تو یه پست مختصر توضیح بدم تا شاید به کسایی که میخوان وارد این مسیر بشن کمی کمک کرده باشم. دقت کنید که این صرفا یه روش پیشنهادیه و ممکنه برای همه صدق نکنه. و باز دقت کنید که این مطلب با این فرض نوشته شده که شما همین الان به یک زبان شی‌گرای دیگه برنامه‌نویسی میکنید و با مفاهیم برنامه‌نویسی و شی‌گرایی آشنایید.

۱- مک بخرید

همه با انواع محدودیت‌های اپل آشناییم. یکی دیگه از این محدودیت‌ها اینه که اگر میخواید برای iOS برنامه‌نویسی کنید باید از سیستم عامل OSX استفاده کنید و برای استفاده از OSX باید مک داشته باشید. البته این تنها راه نیست. راه‌های دیگه‌ای مثل نصب هکینتاش روی PC وجود دارند. هکینتاش در واقع همون کرک شده OSX است و میشه رو هر کامپیوتری نصبش کرد. آشنایی من با هکینتاش در حد همین دو جمله بود. نه استفاده کردم و نه خیلی به کسی توصیه میکنم. به هر حال همیشه یه سیستم کرک شده مشکلات خودشو داره.

۲- Objective-C رو فراموش کنید

من ابتدای کار تصمیم داشتم اول Objective-C رو یاد بگیرم و بعد به سراغ زبون جدید Swift برم. دلیلم هم این بود که میخواستم اونقدری روی این پلتفورم مسلط باشم که بتونم کدهای قدیمی برنامه‌نویسهای دیگه رو بخونم و مشکلی تو استفاده از کتابخونه‌ها و APIهای قدیمی نداشته باشم. اما خب بعد از یه مدت نسبتا زیادی به این نتیجه رسیدم که دارم راه اشتباهی رو میرم و بهتره بیخیال Objective-C بشم. ممکنه این راه در اصل اشتباه نبوده باشه، اما اونقدری برای من خسته کننده بود که تبدیل به راه اشتباه برای من و روحیات من شد. به جرات میگم که Objective-C برای من یکی از زشت‌ترین و دوست‌نداشتنی‌ترین زبونهایی بود که سمتش رفتم. برای من که ذهنیتم به شدت شبیه عملکرد C پلاس و جاواست Objective-C شبیه یه آدم پرحرف خسته کننده بود!

۳- با سوییفت بازی کنید!

از فعل “بازی کنید” استفاده کردم چون تو XCode 7 بخشی به اسم playground اضافه شده و این امکان رو میده که کدهای Swift رو سریع تست کنیم و خط به خط اجرا شدنش رو ببینیم. در واقع playground این امکان رو میده که بعد از نوشتن هر خط کد نتیجه‌اش رو ببینیم و یادگیریمون حسابی سریع بشه. برای شروع Swift توصیه من اینه که کتاب The Swift Programming Language رو از iBook بخونید. این کتاب یه کتاب هزار صفحه‌ایه که میتونید به رایگان تو iBook بخونید. نترسید! نیازی نیست همین اول تمام هزار صفحه خونده شه. کاری که باید بکنید اینه که بخش اول که حدود پنجاه صفحه است رو بخونید و تکه کدهاش رو خودتون تو playground امتحان کنید. اینجوری میتونید خیلی سریع دید خوبی نسبت به کلیت این زبون جدید و جالب به دست بیارید.

۴- سراع سایت اپل برید

تو این آدرس میتونید هر چیزی که برای شروع کار و ساختن یه اپلیکیشن ساده نیاز دارید رو بخونید. این یه آموزش معرکه از خود اپله که باعث میشه بپرید تو استخر و تا حدی شنا کردن رو یاد بگیرید. البته شما نیازی نیست فصل Learn the Essential Of Swift رو بخونید، چون دیگه کمی Swift رو بلدید. اما اگه فرصت داشته باشید و بخونید باعث تثبیت و یادگیری بهتر میشه. دقت کنید که این بخش مهمترین بخش یادگیری برنامه‌نویسی برای این پلتفورمه و باید سعی کنید خیلی دقیق باشید. همه چیز رو با دقت بخونید و رو هر فصل ریز شید. حواستون باشه که حتی یک فصل رو از قلم نندازید (به جز اون فصلی که اول گفتم).

بعد از اینکه تمام مراحل بالا رو طی کنید، شما یه اپلیکیشن کوچیک و بامزه iOS دارید که تماما توسط خودتون نوشته شده و میتونید بهش افتخار کنید. از الان به بعد باید بیشتر Swift بخونید و برای خودتون پروژه تعریف کنید و وبلاگهای مرتبط رو دنبال کنید. در ضمن، خود سایت اپل رو فراموش نکنید. منابع خیلی زیاد و خوبی در مورد همه چیز دارید که اگه فرصت کنید و بخونیدشون احتمالا یکی از بهترین‌ها خواهید شد.

دولوپر

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *