لاراول یک فریم ورک منبع باز php است که توسط Taylor Otwell ساخته شده است. بسیاری از توسعه دهندگان سراسر جهان از کدهای زیبا و تمیز لاراول برای ساخت برنامه های وب خود استفاده می کنند. اگر که می خواهید سرعت کدنویسی رو به شدت افزایش دهید، کد های قابل اطمینان داشته باشید و یا مسائل و مشکلات ناشی از توسعه راه را برای خود و برای کارفرما کاهش دهید، با ما همراه باشید.

در این دوره آموزشی سعی بر این است که توسعه اپلیکیشن های تحت وب با فریم ورک Laravel را با مثالهای کاربردی ارائه بدهیم.
در اولین بخش آموزش به نحوه نصب لاراول و همچنین تنظیمات اولیه و پیگربندی آن می پردازیم:

نیازمندیهای لاراول

برای استفاده از لاراول 5.1 باید مطمئن باشید که ورژن PHP سرور شما بالاتر از 5.5.9  و extension  های  OpenSSL , PDO , Mbstring , Tokenizer  روی سرور شما نصب باشد.
برای دسترسی به اطلاعات php نصب شده بر روی سرور ، یک فایل php ایجاد و کد زیر را درون آن کپی نموده و سپس آن را اجرا نمائید.

phpinfo();

نصب کامپوزر:


لاراول برای مدیریت وابستگی های خود ازcomposer استفاده می کنه. پس لازم است قبل از نصب لاراول نسبت به نصبcomposer  اقدام کنید.
در ابتدا کامپوزر را از اینجا دانلود کنید. سپس در هنگام نصب گزینه Install shell menu را انتخاب کنید.

در قدم بعدی ، باید مسیر فایل php.exe را مشخص کنید که معمولا در مسیر xampp/php قرار دارد و بعد از آن مسیر نصب را ادامه دهید تا نصب composer تمام شود.

نصب لاراول:

برای نصب لاراول بر روی ویندوز, cmd  رو باز کرده و به پوشه root  رفته سپس  با وارد کردن دستور زیر لاراول به آسانی دانلود و نصب خواهد شد.

composer create-project laravel/laravel --prefer-dist

تنظیمات اولیه:

تمامی فایل های مورد نیاز برای تظیمات اولیه در دایرکتوری config به همراه مستندات مربوطه قرار گرفته ، پس خیلی راحت می تونید نسبت به پیکربندی پروژه خود اقدام کنید.
به طور مثال می تونید پس از بازگردن فایل app.php نسبت به تنظیم timezone، زبان پیش فرض پروژه، ایجاد کلید  و نحوه ذخیره سازی رخ دادهای پروژه اقدام کنید.
همچنین می تونید مواردی از جمله تنظیمات دیتابیس، نحوه نمایش خطاهای حین کد نویسی و … را در فایل .env انجام بدید.

APP_ENV=local
APP_DEBUG=true
APP_KEY=Zxsdkfssdkfjeusdfksjdfhlsdkfjusdfksdjfuef
 
DB_HOST=localhost
DB_DATABASE=MajidOnline
DB_USERNAME=Laravel
DB_PASSWORD=secret
...

لاراول به طور پیش فرض از دایرکتوری app  تحت namespace ای به نام App  استفاده می کند. شما می توانید با اجرای دستور زیر در ترمینال آن را به نام دلخواه خود تغییر دهید:

php artisan app:name LearningLaravel

در بخش بعدی آموزش به توضیح در خصوص routing  و نحوه استفاده ی آن در لاراول می پردازیم . پس با ما همراه باشید.

مجیدآنلاین


AMIR_AKD

دانشجوی کارآفرینی علاقه مند به کسب و کار،عاشق تکنولوژی و مهندس آی تی

0 دیدگاه در “آموزش لاراول؛محبوب ترین فریم ورک پی اچ پی -1”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های پیوسته

آموزش

چگونه برای کسب وکار خود بازاریابی کنیم؟

آیا تاکنون از افراد مختلف شنیده‌اید که آرزو دارند کسب و کار خودشان را راه‌اندازی کنند اما از ترس شکست پا پیش نمی‌گذارند؟ چاره کار اینجا است.

آموزش

کدام زبان ها برای شروع برنامه نویسی مناسب است؟

یادگیری یک زبان برنامه نویسی ممکن است کمی دلهره آور به نظر برسد. خوشبختانه این موضوع چیزی نیست که از بابت آن نگران باشید. وجود منابع آفلاین و آنلاین بسیار، انجمن های اختصاصی و همچنین وجود شبکه های اجتماعی یادگیری چنین زبان هایی را بسیار آسان کرده است.

آموزش

چطور به ایده‌های استارتاپی برسیم؟

هر کسب‌وکاری برای حل مشکل مشتری ساخته شده است. حل مشکل مشتری باعث خلق ارزش می‌شود، که اگر به صورت موفقیت‌آمیز اجرایی شود، می‌تواند درآمدزا باشد. پلتفرم‌ها، به طور خاص، عرضه و تقاضا را برای حل مشکل مشتریان در هر دو طرف، به یکدیگر متصل می‌کنند.